• phoneymouse@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    21
    arrow-down
    1
    ·
    edit-2
    2 months ago

    I read some article about how subway franchise owners HATED $5 footlong because it was making them go broke. You could tell if you went in there by how aggressively they pushed the cookie on you.

    Just the sandwich? You don’t want a cookie? Come on buy a cookie! How about a soda?

    • Carl@sh.itjust.works
      link
      fedilink
      arrow-up
      6
      ·
      2 months ago

      My subway was generous, and wrapped up a piece of their food safety glove with my sandwich. They wouldn’t refund me, so I decided to be generous as well, and not ever go back to any locations.

    • Kalysta@lemm.ee
      link
      fedilink
      arrow-up
      1
      ·
      2 months ago

      The lack of toppings they put on those things made them worth far less than $5. 2 slices of meat and cheese and a bunch of lettuce? I can make a better sub for cheaper than that with stuff from the grocery store.

    • Scrubbles@poptalk.scrubbles.tech
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      28
      arrow-down
      3
      ·
      2 months ago

      Cooking unfortunately isn’t really taught anymore. As someone who graduated and knew nothing about how to even do basic cooking, like didn’t know how to make pasta basic, I was basically in that spot. Luckily I found cooking videos and learned, but right after school it was a hard few years. If it wasn’t peanut butter, top ramen, or Mac and cheese I didn’t know how to make it - and it was incredibly intimidating

      • AwesomeLowlander@sh.itjust.works
        link
        fedilink
        arrow-up
        20
        ·
        2 months ago

        Cooking videos are probably the most prolific type on the internet after cat videos. But even then, peanut butter, ramen, or mac and cheese would be a lot smarter than spending your last fiver on a single sandwich.

      • w3dd1e@lemm.ee
        link
        fedilink
        arrow-up
        13
        arrow-down
        3
        ·
        2 months ago

        Also, it’s really hard to cook for one. I end up spending as much on food that goes bad before I can eat it as it would have cost me to get a $5 value meal.

        • Scrubbles@poptalk.scrubbles.tech
          link
          fedilink
          English
          arrow-up
          7
          arrow-down
          1
          ·
          2 months ago

          Agreed. Amortized it much cheaper but when you have an empty kitchen with only a box of macaroni and cheese, getting groceries can feel very expensive.

          • sugar_in_your_tea@sh.itjust.works
            link
            fedilink
            arrow-up
            5
            ·
            2 months ago

            There are cheap, single serving meals, such as:

            • baked potato - extra lazy version is 6 min in the microwave, add toppings
            • oatmeal - overnight oats, microwave (3 min, water shouldn’t quite cover oats), etc
            • sandwiches - lots of options; freeze extra bread and cheese
            • eggs - scrambled, fried, boiled; eggs last weeks

            I got through college cooking stuff like this. It was cheap, quick to make small portions, and didn’t require many seasonings. I lived on sleek something like $45-50/month, which covered the vast majority of my meals.

        • Licksrocks@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          3
          ·
          2 months ago

          It primarily requires planning your meals ahead. If you don’t mind left overs it’s even easier. If you eat meat, properly portioning it and freezing the excess simplifies it. Planning multiple meals a week that use the same or similar ingredients saves a bunch and prevents waste.

      • HeyJoe@lemmy.world
        link
        fedilink
        arrow-up
        6
        arrow-down
        1
        ·
        2 months ago

        I know how to cook, but it’s hard with 2 kids, and we both work A LOT all week. Weekends we are almost always busy as well, so meal prep and cooking most days is hard. I try to do simple stuff, but it’s hard, and I know I can’t be the only one. Plus, I consider this guy lucky since let me check my bank account right now, and oh, it’s currently negative $300 until next friday… life is super hard these days, do what you can…

      • Rooty@lemmy.world
        link
        fedilink
        arrow-up
        4
        ·
        2 months ago

        I made apple pie from scratch last weekend for the first time. Best feeling ever.

      • _____@lemm.ee
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        2
        arrow-down
        3
        ·
        2 months ago

        I was taught cooking in school, graduated in 2014 is that far too long for your “taught anymore”?

        • r4venw@sh.itjust.works
          link
          fedilink
          arrow-up
          1
          ·
          2 months ago

          My school taught cooking but only 5 students per year could take it because of limited equipment. Suffice it to say, I was not taught cooking

          • _____@lemm.ee
            link
            fedilink
            English
            arrow-up
            1
            ·
            edit-2
            2 months ago

            we had a room dedicated for cooking with stoves and stuff, the class also taught how to sew and stuff

            it was an elective though

    • Empricorn@feddit.nl
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      26
      arrow-down
      2
      ·
      2 months ago

      If you run out of people to judge, remember: you can always judge the destitute!

    • Agent641@lemmy.world
      link
      fedilink
      arrow-up
      10
      ·
      2 months ago

      Damn straight. I could feed myself for a day on $5 easy.

      I could even stretch it to a weeks worth of meals, if shoplifting is allowed.

  • Pika@sh.itjust.works
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    11
    arrow-down
    1
    ·
    edit-2
    2 months ago

    I recently went on vacation and experienced this for the first time,

    I have never personally done it myself, but when I was in Florida one of my friends would do it every time they entered an establishment they would buy a drink they would drink the drink during the time there and then on their way out they would refill it on the soda fountain. Asked them about it and the response was that they found the establishments that have the soda fountain able to be used by customers generally seemed to have a free refill policy.

    I have never heard of that, it’s not a thing in my state, and I don’t think they actually do, but nonetheless I never saw her get stopped by any employee for doing it, and just by sitting at the table eating I could see that it definitely was not just her doing it.

      • ByteOnBikes@slrpnk.net
        link
        fedilink
        arrow-up
        9
        ·
        2 months ago

        Places that limit free refills only say that because people try to abuse the system and load up a gallon container.

        Those places, channel your inner boomer and feigning ignorance if you’re caught.

      • Scrubbles@poptalk.scrubbles.tech
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        7
        ·
        edit-2
        2 months ago

        Same, every place I would assume so if it was self service. The syrup is like, 7 cents for a large drink anyway, it’s not like they’re going bankrupt if everyone gets a refill on a drink they paid > $1 for

      • Pika@sh.itjust.works
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        2
        ·
        2 months ago

        I’m seeing that apparently but yeah, I’m up in Maine close to the border, almost every establishment that has those machines generally also have a sign that says no refill and I really can’t think of any place here that advertises refills as free outside of coffee at dine in establishments.

        • TheTetrapod@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          1
          ·
          2 months ago

          For sit down restaurants, that’s truly bizarre. Why would I pay $3.50 for a small glass of soda that’s half full of ice unless I’m going to pound 3 of them?

          • Pika@sh.itjust.works
            link
            fedilink
            English
            arrow-up
            1
            ·
            2 months ago

            it’s 3.50 for a small where you are? holy cow, it’s roughly like $1 or $2 here for a normal tall glass. The only place that’s really up there in price for soft drinks are fast food establishments like McD which have around 3$ for a large.

            • TheTetrapod@lemmy.world
              link
              fedilink
              arrow-up
              1
              ·
              2 months ago

              Sorry for the confusion, I was referring to restaurants with table service, where you buy the 1 size of soda and it comes in a glass. The small part was my personal judgement. But yeah, Seattle’s expensive.

    • stankmut@lemmy.world
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      15
      ·
      2 months ago

      Every place I’ve been to with a self serve soda fountain across the US has done free refills. Even a lot of places with the fountain behind the counter did free refills if you asked.

    • ryathal@sh.itjust.works
      link
      fedilink
      arrow-up
      11
      ·
      2 months ago

      Pretty common in my state for refills to be free. I’ve even seen claims that the cup is more expensive than the soda in it to the company.

  • dan@upvote.au
    link
    fedilink
    arrow-up
    8
    ·
    2 months ago

    They usually have a coupon code for $7.99 for any footlong, which isn’t too bad.

    • ByteOnBikes@slrpnk.net
      link
      fedilink
      arrow-up
      16
      arrow-down
      1
      ·
      2 months ago

      I don’t understand why people use doordash or food delivery.

      Especially people with limited funds.

      • LovableSidekick@lemmy.world
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        8
        arrow-down
        1
        ·
        2 months ago

        Me neither. My daughter’s prior bf had $200 in the bank and ordered Wendy’s from doordash. There’s a strong treat-yoself mentality that says everybody deserves a little luxury and makes it practically immoral to be frugal or contradict the “healthy food is too expensive” gospel etc.

      • Agent641@lemmy.world
        link
        fedilink
        arrow-up
        3
        ·
        2 months ago

        My ex did, and was of limited funds. I think the answer is depression, apathy, and a good dose of financial illiteracy.